Najnowsze posty

Z czego powinien składać się zestaw narzędzi do roweru?

Rower podobnie jak wszystkie pojazdy, czasem wymaga naprawy lub zadbania o odpowiednie podzespoły. Konserwacja to coś, co mogłoby pomóc w ograniczeniu drogich renowacji, lecz w takim wypadku niezbędna jest systematyczność. Jednak bez względu na to, w jakim stopniu dba się o swój jednoślad, należy mieć pod ręką zestaw narzędzi. Dzięki niemu można przeprowadzić te mniej i bardziej wymagające zmiany, bez konieczności oddawania roweru do serwisu. W większości przypadków, jeśli ktoś ma właściwą wiedzę i umiejętności to dobry sposób na ograniczenie wydatków.

Samodzielne majsterkowanie i nawet zakup części będzie znacznie tańszy niż w przypadku profesjonalnej usługi. Co zatem powinno się znaleźć w podręcznym zestawie do naprawy rowerów? Będą to najróżniejsze klucze w kilku rodzajach. Warto od razu wybrać parę podstawowych wariantów, ponieważ nigdy nie wiadomo, który akurat się przyda. Obecnie na rynku jest całe mnóstwo takich kompletów, więc zakup nie należy do najtrudniejszych, można je zakupić również z walizką, dzięki której żadem element nie ulegnie zgubieniu. To przyśpieszy cały proces, ale i pomoże zaoszczędzić. Kupując coś w zestawie, często ostateczny koszt jest o wiele niższy niż w razie samodzielnego kompletowania narzędzi.

Czym jest dynamometryczny klucz rowerowy?

Nazwy niektórych narzędzi mogą sprawiać wrażenie, że są to niezwykle skomplikowane przybory. Jednak w wielu przypadkach pozory mylą, ponieważ ich użytkowanie zazwyczaj nie należy do trudnych czynności. Dynamometryczny klucz rowerowy jest poręczny i służy głównie do dokręcania śrub. Jego konstrukcja i wymienne gwinty pozwalają na dopasowanie do wielu rodzajów komponentów, a siła, z jaką można dokręcić elementy jest na odpowiednim poziomie. Niewiele osób wie, ale każda z części posiada próg nacisku, jaki będzie w stanie znieść. Zazwyczaj to około 2-5 Nm, ale dokładne dane zawarte są na stronie producenta. Zwykłe śrubokręty często nie pozwalają na adekwatne wyczucie poziomu dokręcenia.

Jeśli będzie za słaba, istnieje ryzyko wypadku, a przy zbyt mocnym konstrukcja mogłaby ulec zniszczeniu, co tylko generowałoby nowe koszty. Narzędzia do naprawy rowerów sprawdzają się nie tylko w domu, ale też w trasie. Właśnie dlatego poręczność jest bardzo ważna – klucz dynamometryczny występuje w różnych rozmiarach, ten mniejszy zmieści się nawet w kieszeni bluzy lub spodni, co pozwala na zabranie go ze sobą wszędzie. Dzięki temu w awaryjnych sytuacjach będzie zawsze pod ręką, a rowerzysta po chwili prawdopodobnie będzie mógł ruszyć w dalszą podróż swoim jednośladem. W ofercie sklepów często dostępne są wersje z jedną nakładką, jak i z kilkoma. Konstrukcja tych drugich sprawia, że narzędzia będą jeszcze bardziej praktyczne.

Rodzaje zestawów narzędzi do rowerów

Szeroki wybór narzędzi na rynku pozwala na samodzielne skompletowanie elementów, potrzebnych do naprawy danego jednośladu. Niemniej jednak zdecydowanie wygodniejszą formą jest zakup gotowego kompletu. Zestaw narzędzi do roweru w zależności do wybranego wariantu, zawiera w sobie wszystko to, co może być potrzebne zarówno do błahych, jak i poważnych usterek. Dopasowanie zawartości zależy od potrzeb właściciela jednośladu i jego preferencji – jeden wolałby, aby znajdowały się tam wszystkie możliwe klucze, a drugi może cenić sobie minimalizm i wybrać mały, podręczny pakiet akcesoriów do naprawy.

Często dostępne są do kupienia w wygodnych i poręcznych skrzynkach, dzięki którym przechowywanie staje się bezproblemowe. Ma się wtedy pewność, że żadna część się nie zgubi ani nie zniszczy. To także przydatne w transporcie np. samochodem. Skrzynka zajmuje mało miejsca, a klucze są gotowe do użycia w jednym miejscu. Taki dodatek pozwala również na dobrą organizację – użytkownik bez problemu znajdzie dane narzędzie. Istnieje również możliwość zakupu zestawu naprawczego w formie miniaturowej, która zmieści się do każdego plecaka. W ten sposób można mieć go zawsze pod ręką, a awaryjne sytuacje podczas wycieczek nie będą stanowiły problemu.

zostaw komentarz