Najnowsze posty

Rękawice na rower — czym się sugerować podczas wyboru?

Rękawice rowerowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego cyklisty. Wiele osób uważa je za zbędny gadżet, jednak ich użytkowanie niesie ze sobą wiele korzyści, wpływających na komfort jazdy i przede wszystkim jej bezpieczeństwo. To właśnie ono powinno być najważniejsze, zwłaszcza w przypadku najmłodszych rowerzystów. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów rękawiczek tego typu, więc nietrudno znaleźć odpowiednie. Warto udać się do sklepu z akcesoriami rowerowymi i przymierzyć kilka par. Tak naprawdę tylko w ten sposób będzie można mieć pewność, że leżą idealnie – nie są za ciasne ani za luźne.

Te cechy mogłyby wpływać negatywnie na wygodę użytkowania, dlatego powinno się dobrać właściwy rozmiar. To szczególnie ważne, jeśli zaopatruje się w nie dzieci. Te mają małe dłonie, więc należy sięgnąć po rozmiarówkę dziecięcą. Przydatnym dodatkiem, który może wpłynąć na dopasowanie, jest rzep na poziomie nadgarstka. Dzięki niemu rękawiczki nie będą się zsuwać tylko dobrze przylegać do ręki. Co więcej, występują w różnych wzorach i kolorach, więc łatwo wpasować się w gust użytkownika. Miłośnicy spójnego designu wszystkich akcesoriów dopasują ich kolor również do swojego jednośladu.

Jaki materiał wybrać, decydując się na rękawiczki rowerowe?

Wiele osób kupując ubrania, dużą uwagę przykłada do składu danego produktu. Tak samo powinno być w przypadku akcesoriów rowerowych. Rękawiczki często służą cyklistom latem, w związku z tym materiał powinien w możliwie najwyższym stopniu przepuszczać powietrze. Bez tego dłoń będzie się pocić, co może prowadzić do nieprzyjemnych odparzeń i słabszej kontroli nad jednośladem. Zaleca się raczej unikania poliestru, ponieważ cechuje się on małą oddychalnością. Zatem jakie rękawiczki na rower najlepiej kupić? Tkaniny, które często są wykorzystywane w ich produkcji to nylon i elastan.

Te wyposażone w siateczkę z małymi dziurkami będą najlepszym wyborem w cieplejsze dni. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, jeśli rękawice na rower są poszukiwane na okres jesienny. Aby zachować komfort termiczny dłoni, warto postawić na dodatek poliuretanu w składzie. Rękawiczki występują w dwóch formach – z odsłoniętymi i zasłoniętymi palcami. Pierwszy rodzaj jest idealny na wiosnę i lato, drugi zaś sprawdzi się jesienią, gdy na zewnątrz zaczyna robić się chłodno. W ich przypadku powinno się jeszcze zwrócić uwagę na nieprzemakalność, gdyby rowerzystę zastał deszcz podczas przejażdżki. Dzięki zabudowanym rękawiczkom dłonie pozostaną suche, a więc nie zmarzną, ani nie będą ślizgać się na kierownicy. Mogłoby to negatywnie wpływać na bezpieczeństwo, ponieważ zziębnięte ręce stają się sztywne, przez co reakcja w razie potrzeby nagłego hamowania byłaby nieco opóźniona.

Czemu właściwie służą rękawiczki rowerowe?

Wiele osób uważa, że nie potrzebuje żadnych wyszukanych dodatków, aby móc przemieszczać się na rowerze. Jest w tym nieco prawdy, jednak odpowiednie akcesoria poprawiają komfort i bezpieczeństwo. Dobrym przykładem są rękawiczki na rower, które należą do stosunkowo tanich artykułów. Mimo to mają wiele korzystnych cech, które cykliści doceniają. Przede wszystkim chronią skórę przed różnymi otarciami i odciskami powstałymi na skutek długotrwałego zaciskania dłoni na kierownicy. O ile nie występuje to często w przypadku rowerzystów miejskich, tak u osób jeżdżących w trudniejszych warunkach – po lesie czy górach – takie rany byłyby raczej codziennością, gdyby nie rękawice rowerowe. Oprócz tego poprawiają także chwyt kierownicy i możliwość bardziej efektywnego sterowania jednośladem.

Wewnętrzna strona produktu najczęściej pokrywana zostaje silikonowymi kuleczkami, które działają antypoślizgowo. Dzięki temu można uniknąć wielu potencjalnych wypadków z tytułu ześlizgnięcia się dłoni z gripu. Rękawiczki mają jeszcze jedną istotną funkcję, czyli ochronę w razie upadku. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, w związku z czym staje się podatna na uszkodzenia. Spadając np. na kamienistej drodze nietrudno o zdarcie naskórka, a rękawiczki mogą pomóc tego uniknąć. Warto zatem przed zakupem sprawdzić, czy materiał będzie dość wytrzymały, aby mógł faktycznie pomóc w razie takiej ewentualności.

zostaw komentarz