Najnowsze posty

Rodzaje pedałów rowerowych

Każdy rower składa się z ramy, kierownicy oraz innych elementów konstrukcyjnych, które pozwalają na jego efektywne napędzanie. Kluczową rolę odgrywają tutaj pedały. Wyróżnia się spośród nich dwa podstawowe rodzaje, a wybór jednego z nich powinien być uzależniony od stylu jazdy. Jeśli podróżuje się rekreacyjnie po miejskiej dżungli, zdecydowanie wystarczą te platformowe. Gdy jednak ktoś preferuje jazdę po terenach leśnych w stylu ekstremalnym, lepiej sięgnąć po zatrzaskowe. Jest to oczywiście uproszczony podział – równie dobrze do roweru miejskiego można przykręcić drugi model, choć w takim wypadku nie będzie on tak funkcjonalny.

Główną zależnością są tak naprawdę preferencje użytkownika. Każdy powinien posiadać takie pedały i inne akcesoria, z jakich najwygodniej mu się korzysta. Jednak jeżdżąc często i intensywnie warto pomyśleć o nabyciu lepszej jakości produktów tego typu. Większość jednośladów przy zakupie ma już je zamontowane, jednak najczęściej są one wykonane z plastiku, który nie należy do najtrwalszych tworzyw. Mogłyby nie wytrzymać jazdy po bardziej wymagającym terenie i różnych wstrząsów z tym związanych. Należy jednak pamiętać, że zatrzaskowe z uwagi na swoją konstrukcję wymagają od użytkownika specjalnego typu obuwia, co wiąże się z dodatkowym kosztem ich zakupu.

Czym są pedały platformowe?

Ten rodzaj pedałów jest zdecydowanie najpopularniejszy wśród użytkowników jednośladów. Występuje jako najchętniej wybierany głównie z uwagi na swoją uniwersalność. Pedały platformowe można dopasować w zasadzie do każdego rowerzysty z uwagi na ich szeroki wybór w specjalistycznych sklepach internetowych lub stacjonarnych. Główna cecha, na jaką należy zwrócić uwagę, to materiał, z którego zostały wykonane. Plastikowe są mniej wytrzymałe, jednak dla kogoś, kto nie jeździ wyczynowo, będą wystarczające. Z kolei dla początkujących sympatyków pokonywania ścieżek leśnych w stylu enduro sprawdzą się te wyprodukowane z aluminium. Okażą się trwalsze, a tym samym zwiększą bezpieczeństwo użytkownika, które powinno być najważniejsze.

Można również zakupić pedały nylonowe. Ich solidność przekłada się na popularność wśród rowerzystów stylu enduro. Dodatkowo posiadają one 3 mechaniczne łożyska poprawiające wydajność pracy. Niektóre rodzaje wyposażone są w specjalne piny, utrzymujące nogę na platformie. Staje się to szczególnie przydatne np. przy zjeździe z górki lub intensywnym pedałowaniu. Raczej odradza się stosowania ich do jazdy po mieście, ponieważ tam sytuacja czasem wymaga szybkiej reakcji – zdjęcia nogi z platformy, co w przypadku przyczepów mogłoby być nieco utrudnione. Pedały rowerowe czarne są najbardziej uniwersalne, kolorystyka pasuje do każdego typu roweru. Jeśli jednak ktoś chciałby zdecydować się na inny odcień, może wybierać spośród licznych opcji dostępnych na rynku.

Pedały zatrzaskowe, czym się charakteryzują?

Modele zatrzaskowe są już bardziej specjalistycznym akcesoriami, przeznaczonym do dynamicznej jazdy. Te dzielą się jeszcze na dwa rodzaje – do jazdy górskiej i szosowej. Pedały SPD pozwalają na dokładną kontrolę pracy jednośladu, dzięki nim łatwiej jest nadać mu odpowiednią prędkość, ruchy stają się bardziej wydajne, a ponadto uniemożliwiają stopie ześlizgnięcie się z platformy. Dzieje się tak za sprawą tego, że ten typ pedałów umożliwia wpięcie do nich stóp, a właściwie specjalistycznego obuwia.

To bardzo komfortowe, ponieważ nie zachodzi potrzeba nakładania na nie stałego nacisku po to, aby stopa się z nich nie zsunęła. Wypięcie z nich nogi nie należy do niczego trudnego, nie trzeba używać do tego zbyt dużo siły. Warto to jednak przećwiczyć przed pierwszą jazdą, ponieważ w razie konieczności nagłego zatrzymania się, brak takiej umiejętności mógłby doprowadzić do przewrócenia się rowerzysty wraz z jednośladem. Takie specjalne akcesoria są wykonane z najlepszych materiałów, co gwarantuje trwałość na długo. Należy jednak mieć na uwadze ich cenę, te będą zdecydowanie droższe niż klasyczne, plastikowe pedały. Idzie to jednak w parze z jakością i w zależności od wybranej marki można zakupić naprawdę solidny przedmiot.

zostaw komentarz